okładka jednej z płyt Chady
Muzyka

Film Proceder – codzienność warszawskiego rapera

15 marca, 2020

Tomasz Chada. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich raperów początku lat 2000, zmagający się z codziennymi problemami świata, o którym większość ludzi nie ma pojęcia. 14 marca 2018 roku wyskakuje z trzeciego piętra jednego ze śląskich budynków. Jego śmierć jest inspiracją dla Michała Węgrzyna, który stara się nie tylko przedstawić życiorys rapera. Jego film Proceder stanowi próbę wniknięcia w świat obskurnych osiedli i zrozumienia problemów ich mieszkańców. Problemów, które – choć są z pozoru oczywiste – to jednak niewielu je tak naprawdę rozumie.

Raper Chada – kim jest?

Ekranowy Tomasz Chada (Piotr Witkowski) jest osobą szczerą i wiarygodną. Choć jednocześnie posiada wiele twarzy. Z jednej strony łamie prawo i co jakiś czas ląduje za kratkami, z drugiej jednak ma swoje żelazne zasady. Ma frywolny stosunek do pieniędzy. Gdy je ma, to maksymalnie korzysta z życia. Kiedy mu ich brakuje, wraca do codziennej, szarej rzeczywistości i prób powiązania końca z końcem.

Femme fatale – Łysa

Kobieta, która owija sobie wszystkich wokół palca. Bezwzględna, twarda i nieustępliwa. Królowa nie tylko osiedla, ale i mafijnego półświatka. Taka, z którą trzeba dobrze żyć. Raper Chada jest w stanie zrobić wszystko, co mu każe. W ten sposób wplątuje się w przestępczy proceder, który doprowadza go do odsiadki.

Jakie przesłanie niesie film Proceder?

Tomasz Chada jest przykładem osoby, która za wszelką cenę chce wyrwać się ze świata szarej dzielnicy, po której niewiele dobrego można się spodziewać. Próbuje spełniać swoje marzenia pomimo przeciwności wynikających z jego pochodzenia. I jest w tym konsekwentny. Aż do bólu…

Film Proceder na DVD a także płyty z utworami Tomasza Chady znajdziesz w sklepie Preorder. Jest to sklep bezpośrednio powiązany z wytwórnią Step Records, która zajmowała się wydawaniem albumów rapera, zaś postać właściciela Stepu pojawia się również w filmowej opowieści o Chadzie.