rap przy mikrofonie
Muzyka

Najszczersza muzyka pod słońcem – poznaj hip hop polski

21 lutego, 2021

W Polsce kultura hip hopowa tworzyła się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Od tego czasu powstało wiele odmian polskiego hip hopu, a konkretnie rapu. Warto pamiętać o tym, że na subkulturę hip hopu składa się kilka różnych elementów. Są nimi kolejno: rap, czyli muzyka, b-boying (break dance), czyli taniec, graffiti oraz beatbox. Sprowadzanie zjawiska zwanego „hip hopem” do samej muzyki, jest swoistym faux pas. Z kolei zdarza się, szczególnie w mediach niebranżowych, że całą subkulturę hip hopową nazywa się kulturą rapu. Również nie jest to nazewnictwo poprawne, gdyż to określenie odnosi się bezpośrednio do stylu muzycznego.

Polski rap, czyli opowieść o buncie, miłości

Subkultura hip hopu żyje do dziś praktycznie w każdym blokowisku. Ale nie tylko tam. Dziś taniec to prawdziwa sztuka. Na całym świecie odbywają się poważne eventy, na których mierzą się ze sobą zawodnicy z całego świata. Tancerze pamiętający początki tego stylu, uczą młodzież, nie tylko figur, ale i samej ideologii subkultury. Od lat powstają szkoły tańca specjalizujące się głównie w break dance. Sam taniec jest bardzo zaawansowany technicznie. Wymaga on od artysty, nie tylko świetnej formy fizycznej, ale i mocnej psychiki.

Peace, love, unity & havin fun

Najważniejszą ideą w samej subkulturze hip hopu jest przestrzeganie pewnych zasad. Pokój, miłość, jedność i zabawa, to hasła, które zna każdy kochający tę kulturę. Polscy raperzy nagrywający obecnie reprezentują rozmaite style, które wyrosły w tym nurcie. Wyróżnić można na przykład styl psycho, który zapoczątkował Kaliber 44; lyric, który reprezentuje raper Bisz; trap i wiele innych. Hip hop polski obecnie ma się dość dobrze. Polskie rap płyty 2021, przez wzgląd na epidemię, nie powstawały w dużych ilościach, jak miało to zwykle miejsce. Mimo to, jest w czym wybierać.