Najważniejsze powody, dla których warto mieć płyty winylowe
Muzyka | Płyty

Najważniejsze powody, dla których warto mieć płyty winylowe

15 września, 2020

Płyty winylowe w ciągu ostatnich lat przeżywają prawdziwy renesans, a ich popularność stale rośnie. Co sprawia, że ta stara technologia, która nie może się równać z nowoczesnymi metodami słuchania muzyki, jest tak popularna? Jakie są najważniejsze powody, aby sięgnąć po płyty gramofonowe?

Lepsza jakość dźwięku

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą, dla której warto korzystać z płyt winylowych, jest niezwykła jakość wydobywającego się z nich dźwięku. Jest ona tak dobra i tak różna od płyt CD oraz muzyki z internetu, że nawet całkowity laik i osoba, która nie posiada wyjątkowego słuchu, jest w stanie bez trudu usłyszeć różnicę pomiędzy jakością muzyki z płyty winylowej a tą cyfrową.

Jakość okładek

Z racji tego, że płyty gramofonowe są dość duże, równie sporych rozmiarów musi być ich okładka. A to sprawia, że graficy je projektujący mogą bardzo mocno rozwinąć swoje skrzydła, co widoczne jest po jakości oraz kreatywności, jak są one zaprojektowane. Innymi słowy, okładki płyt winylowych, to często małe arcydzieła, które aż się proszą, aby je ładnie wyeksponować w domu na półce.

Dusza muzyki

Obecnie słuchanie muzyki pozbawione jest większej czci i zadumy. Wystarczy tylko kliknąć myszką, aby móc słuchać każdego nagranego utworu na świecie. W przypadku winyli jest inaczej. Nie tylko trzeba bardzo mocno dbać o płyty, aby się nie niszczyły, lecz również samo odtwarzanie muzyki z nich jest inne. Płyta się obraca, a położone a niej samej wraz z igłą wyraźnie pracuje. Całość uzupełniona jest licznymi trzaskami obecnymi na nagraniu, które delikatnie, lecz bardzo przyjemnie, zniekształcają nagranie.