Perkusjonalia

Shakery inne instrumenty perkusity

14 lutego, 2019

Dobry perkusista wymaga odpowiedniego dla siebie sprzętu. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak rozległą dziedzinę stanowi sprzęt perkusyjny. Na co dzień perkusja kojarzy się z zestawem bębnów i talerzy, bo takim zestawem posługuje się standardowy perkusista koncertowy. To jednak jak się okazuje nie wszystko.

Bębny i talerze

Bęben dzieli się na osiem podstawowych części. Są to:
– bęben wielki, czyli ta część, którą znamy najlepiej. To największy bęben, który wyróżnia się w zestawie
– werbel, który nadaje rytm grze na perkusji,
– floor tom,
– tom-tom średni,
– tom-tom mały,
– hi-hat,
– ride,
– crash.

Z kolei wśród talerzy najważniejszy jest crash-ride, który daje efekt dźwięku pośredniego między dwoma talerzami. Mimo że rola talerza jest nieco marginalizowana, to są one również istotne przy uzyskaniu właściwych dźwięków.

Czym jeszcze trudzi się perkusista?

Są i inne przyrządy, które służą perkusiście. Do najbardziej znanych należą chimesy, marakasy, tamburyny i shakery. Te ostatnie mają istotne zastosowanie dla perkusisty. Potrafią odciążyć jego regularną pracę na perkusji. Często perkusista przerzuca pałeczkę do drugiej dłoni, a w tej pierwszej trzyma shaker. Jest to niewielki przyrząd służący do potrząsania, który również daje ważny efekt dźwiękowy w postaci szumu. Shakerów możemy szukać pod różnymi postaciami – popularne są te w kształcie jajka, ale są i bardziej profesjonalne, podłużne shakery – zobacz shakery na DrumCenter.pl

Dodaj komentarz