Perkusjonalia

Cajon – oryginalny instrument perkusyjny

8 września, 2017
cajon insrument muzyczny
cajony do kupienia w sklepie drumcenter.pl

Instrumenty perkusyjne od dawna cieszą się dużą popularnością, większości jednak kojarzą się z zespołami rockowymi, które na scenie prezentują bębny oraz talerze. Warto wiedzieć, że istnieją także inne instrumenty perkusyjne, jednym z nich jest cajon (czyt. kahon). Za twórców tego instrumentu uważa się afrykańskich niewolników w Peru.

Podstawowe informacje

Cajon to instrument o kształcie prostopadłościanu, jego wymiary to zazwyczaj 50 cm (wysokość) x 30 cm (szerokość). Instrument stworzony przez Afrykanów dotarł również na Stary Kontynent, gdzie szybko przypadł do gustu muzykom flamenco.

Istnieją różne metody gry na tym instrumencie, muzycy zazwyczaj siedzą na nim (dlatego niektóre cajony mają przymocowaną niedużą, wygodną poduszkę), niekiedy za nim i uderzają rękami w jego przednią ścianę. Niektóre osoby do gry używają całych dłoni ze złączonymi palcami, inni natomiast preferują grę połową dłoni lub rozłożonymi palcami. Ściany cajonu są zazwyczaj wykonane ze sklejki i są dosyć cienkie – ich grubość nie przekracza 2 cm.

Jaki cajon wybrać?

Wybór instrumentu powinien być uzależniony od kilku kwestii. Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie jak dużym budżetem się dysponuje. Najtańsze cajony kosztują ok. 400 – 500 zł i idealnie nadają się dla osób, które zaczynają grać na tym instrumencie. Osoby chcące zainwestować w profesjonalny sprzęt muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 1500 zł.

Dodaj komentarz