instrument djembe
Perkusjonalia

Ciekawe instrumenty perkusyjne

31 października, 2017

Na świecie, w różnych kulturach na przestrzeni wieków powstawało wiele ciekawych instrumentów. Chyba najbardziej fascynujące są te, z których dźwięk wydobywany jest poprzez uderzanie, czyli perkusyjne.

Kij deszczowy

Instrument wywodzi się z Ameryki Południowej. Posługiwali się nim już Majowie i Aztecy. Inaczej nazywany jest Zaklinaczem Deszczu. Powstaje ze zdrewniałych części roślin, np. z kaktusa czy bambusa. Wewnątrz jest wydrążony i ma powbijane na kształt spirali kolce. Do środka są jeszcze wrzucone drobne nasionka, które spadając, uderzają o te kolce, wydając piękne dźwięki, niczym wiatr, deszcz, strumień lub wodospad. Jest jednym z najchętniej stosowanych w muzyce rozrywkowej na całym świecie perkusjonaliów.

Djembe oraz Cajon

Bęben afrykański — djembe to bardzo popularny instrument pochodzenia afrykańskiego. Składa się z korpusu, czyli wydrążonego kawałka drzewa w kształcie dużego kielicha oraz naciągniętej na niego za pomocą obręczy i sznura skóry. Ludy Afryki grają na djemb’ie podczas codziennych zajęć czy rytuałów. Jest też wielu muzyków na całym świecie używających bębna afrykańskiego w swoich zespołach. Nabyć stylowe będny djembe można w wielu sklepach muzycznych w całej Polsce.

Podobnie sprawa wygląda z cajonem (czyt. kahonem). Jest ostatnio bardzo popularnym instrumentem wśród muzyków, także profesjonalnych. Jest to skrzynia, która jest pudłem rezonansowym. Boki i przód służą do uderzania w nie dłońmi, a góra do siedzenia na niej. Z tyłu znajduje się otwór. Instrument doskonale nadaje się na wycieczki, wyprawy górskie i grę w plenerze. Ma dosyć zróżnicowane możliwości dźwiękowe, co daje efekt gry na kilkuelementowym zestawie perkusyjnym.

Dodaj komentarz