idealne marakasy do gry
Perkusjonalia

Jak grać na marakasach?

28 września, 2017

Wydawać by się mogło, że jeśli chodzi o grę na marakasach, to nie ma w tym żadnej filozofii. Ot, wystarczy potrząsać tymi „grzechotkami”, by uzyskać rytmiczny, szumiący dźwięk. Okazuje się jednak, że również gra na marakasach również wymaga pewnej techniki. Jest ona oczywiście o wiele prostsza niż w przypadku wielu innych instrumentów, aczkolwiek warto zwrócić na nią uwagę.

Marakasy w dłoń!

A właściwie w dłonie. Na marakasach należy grać, trzymając je oburącz. W końcu nie bez powodu występują one zawsze w parach. By uzyskać właściwy efekt, powinieneś potrząsać raz jednym, a raz drugim marakasem. Ważne jest, by robić to na tyle energicznie, by instrumenty wydawały krótkie, można nawet powiedzieć, że ostre dźwięki oraz by uniknąć powolnego przesypywania się pojedynczych ziaren wewnątrz marakasów. Najczęściej podczas gry stosuje się ruch ósemkowy bądź kolisty, które pozwalają muzykowi na rytmiczne, choć niezbyt szybkie tempo gry. Istnieje także możliwość wytworzenia swoistego tremolo przy pomocy tego instrumentu, a także gra w dynamince pianissimo – w tym wypadku należy stukać palcem w marakas.

Czy to trudne?

Cóż, na pewno dobre granie na marakasach wymaga pewnej wprawy i doświadczenia, jednak warto zauważyć, że jest to jeden z tych instrumentów, które nie stawiają ogromnych wyzwań przed użytkownikiem. Warto więc podjąć próbę opanowania gry na tym małym, prostym w obsłudze instrumencie.

Dodaj komentarz