białas płyta
Muzyka | Płyty

Dlaczego Białas jest tak popularny w Polsce?

18 marca, 2022

Białas, a właściwie Mateusz Karaś, urodził się 11 grudnia 1987 roku w Teresinie. Jest to polski raper, autor tekstów, a także freestyle’owiec. Sławę zyskał głównie dzięki wspólnym występom z Karolem ,,Solarem” Poziemskim, z którym wspólnie założył wytwórnię „SB Maffija”. Oprócz tego prowadzi także solową działalność muzyczną.

Białas raper

Piosenki Białasa cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością od wielu lat. Sprzedał on w naszym kraju ponad 120 tysięcy płyt, debiutując aż pięć razy na polskiej liście sprzedaży – OLiS, w tym aż trzy razy na samym podium. Raper Białas jest także bardzo popularnym freestyle’owcem, bowiem jest trzykrotnym finalistą Wielkiej Bitwy Warszawskiej w roku 2007, 2008, a także 2009. Warto zaznaczyć, że jego album H8M4 zdobył nominację do tytułu polskiego albumu roku w 2016 w plebiscycie WuDoo i Hip-Hop.

Białas oraz SB Maffija

Raper jest współzałożycielem wytwórni SB Maffija, która jest obecnie najbardziej popularną wytwórnią pod względem notowanych wyświetleń w całej Polsce. Sam Białas ma na swoim koncie aż trzy platynowe oraz trzy złote płyty (zobacz tutaj). Ponadto jego solowa dyskografia obejmuje aż pięć wydawnictw. Raperowi udało się wybić dzięki wspólnym płytom z Solarem. Wytwórnia PROSTO wydała pierwszy legalny album rapera. Warto zaznaczyć, że po wypuszczeniu Hyper2000, raper odsunął się nieco od social mediów i nie wydawał żadnej muzyki przez prawie rok. Piątego lutego 2020 roku Białas powrócił z fabularną epką pod tytułem H8, która była zapowiedzią innego albumu.