Płyty

Okładki na płyty winylowe – jak to było w czasach niedoboru?

3 maja, 2022

Dziś, gdy odwiedzamy sklepy muzyczne, widzimy, że okładki na płyty winylowe zachwycają bogactwem nasycenia kolorów oraz twardą, kartonową oprawą, która nawet po wielu latach zachowuje elegancki połysk. Jak z okładkami na płyty winylowe było wcześniej? Przecież 40 lat temu był to równie popularny i często jedyny nośnik muzyczny w Polsce. Jak ewoluował wygląd okładek na płyty winylowe? Czy z perspektywy czasu mamy do czynienia z dziełami sztuki, czy raczej z powodem do wstydu?

Ręcznie projektowane okładki na płyty winylowe

Nawet po wielu latach od ukazania się popularnych tytułów okładki na płyty winylowe https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/akcesoria/okladki-koszulki-211.html mają w sobie wiele magii. Głównie dlatego, że przygotowywali je profesjonaliści i solidnie wykształceni graficy, tworzący m.in. podwaliny pod całe zespoły pracujące nad rozwojem polskiego plakatu, który na świecie trudno jest przebić.

Najgorzej było w latach osiemdziesiątych, gdy brakowało dosłownie wszystkiego, począwszy od dobrej jakości papieru, a na kliszach fotograficznych skończywszy. Wtedy do akcji przystępowali ilustratorzy i malarze, tworzący nierzadko okładki na granicy surrealizmu, z niezwykłą fantazją i pieczołowitością oddając ducha muzyki nagranej na czarnym krążku.

Oszczędzano na druku, więc wiele okładek na polskie płyty winylowe z okresu końca PRL-u utrzymana jest w czarno – białej estetyce, przede wszystkim z nurtu rocka oraz jazzu.

Mistrz stworzy bajkową okładkę na płyty winylowe dosłownie z niczego!

Zaznaczyć trzeba, że w czasach powszechnego niedoboru, a także w latach 60 – tych i 70 – tych, większość polskich okładek na płyty winylowe drukowano w Czechosłowacji.

Dlaczego? Czesi w tamtych czasach dysponowali o wiele lepszymi rozwiązaniami w kwestii druku od Polski, a okładka, choćby najskromniejsza, musiała jakoś wyglądać, aby przyciągnąć nabywcę albumu. Ten proceder dodatkowo wydłużał cały cykl produkcyjny, zwłaszcza przy reedycjach. Wspominali o tym w wywiadach popularni polscy piosenkarze, których początki kariery przypadały na okres komuny.