pierwsza płyta Maty
Muzyka | Płyty

Mata – historia, albumy, osiągnięcia

25 września, 2021

Mata, mimo młodego wieku, zdążył już na dobre zapisać się w historii polskiej muzyki. W 2020 roku jego debiutancki album „100 dni do matury” uzyskał status poczwórnie platynowej płyty, czyli sprzedaż przekraczającą 120 tysięcy egzemplarzy, a w 2021 jako pierwszy polski artysta, zadebiutował na prestiżowej liście Billboard Global Excl, zajmując 198 miejsce za sprawą utworu „Kiss cam (podryw roku).”

Historia młodego rapera

Raper Mata jest synem znanego prawnika i profesora prawa Marcina Matczaka oraz Arletty Śliwińskiej-Matczak, która współprowadzi szkołę językową. Mimo takiego pochodzenia młody Matczak od zawsze był zafascynowany rapem, a rodzice go w tym wspierali. Sam pseudonim artystyczny rapera wymyślił jego ojciec podczas wspólnych wakacji w 2012 roku. Młody Matczak uczył się w prestiżowym liceum imienia Stefana Batorego w Warszawie, gdzie zdał międzynarodową maturę, a podczas egzaminów napisał esej na temat ewolucji języka polskiego w polskim hip-hopie, co pokazuje oddanie młodego rapera do gatunku.

Dorobek muzyczny artysty

Michał Matczak zaczął tworzyć muzykę w 2018 roku, choć za debiut uznaje się publikacją singla „Patointeligencja” na łamach wytwórni SBM Label, z którą raper współpracuje do dziś. Singiel uzyskał ponad 50 milionów wyświetleń i jest swoistą charakterystyką twórczości młodego rapera. W 2020 zadebiutował na scenie ze swoim albumem „100 dni do matury” który uzyskał status poczwórnie platynowej płyty, a 1 października 2021 swoją premierę będzie miał drugi album zatytułowany „Młody Matczak.” Drugi album rapera zdążył uzyskać status platynowej płyty, czyli sprzedaż przekraczającą 30 tysięcy egzemplarzy w samej przedsprzedaży.