Perkusjonalia

Membranofony – czym są i jak je podzielić?

17 grudnia, 2018

Instrumenty perkusyjne są podstawą prawie każdego zespołu muzycznego. Nie ograniczają się one tylko do zestawu perkusyjnego. Instrumentów rytmicznych jest całe mnóstwo. Wiele z nich należy do grupy membranofonów.

Co to właściwie jest?

Membranofony to instrumenty perkusyjne, których przedstawicielami są między innymi bębenek baskijski (inaczej tamburyn), czy kocioł. Posiadają one naciągniętą na instrument membranę, wykonaną ze skóry lub błony. Dźwięk membranofonów wydobywa się dzięki drganiom, którymi pobudzana jest membrana poprzez uderzenia dłonią lub specjalnymi przedmiotami. Membrana naciągnięta jest na korpusie, który stanowi zarazem pudło rezonansowe instrumentu.

Dwojaki podział

Membranofony posiadają różne właściwości akustyczne. Mogą one mieć nieokreśloną bądź określoną wysokość dźwięku. Do pierwszej grupą należą takie instrumenty jak: tom-tom, bęben wielki, bęben mały czy tamburyn od DrumCenter.pl. Przedstawicielami drugiej grupy są między innymi kotły i rototom.

Membrana wprawiana jest w wibrację na różne sposoby. Membranofony dzieli się również ze względu na, których dźwięk wydobywa się poprzez:
– uderzanie za pomocą dłoni, palców lub przedmiotu, np: pałki. Są to m.in. kotły, tom-tomy, bęben baskijski,
– pocieranie palcami lub dłonią (np. bęben obręczowy),
– poprzez dmuchanie (mirliton).

Membranofony są używane jako podstawa sekcji rytmicznej w utworze lub jako dodatek ubarwiający muzykę.

Dodaj komentarz