Do perkusji

Teoria gry na perkusji

17 lipca, 2021

Gra na instrumentach często wydaję się być skomplikowanym zadaniem. Skomplikowane zapisy i wiele czynności do przetworzenia w jednej chwili. Pracując systematycznie, można małymi krokami zrozumieć każdy instrument i cieszyć się z tworzonej muzyki. Perkusja niczym nie odstaje od innych instrumentów. Naukę gry na perkusji należy zacząć od podstaw – nut na perkusję.

Zalety grania z nut

Nuty na perkusje są stosunkowo proste i można je szybko opanować. Dzięki tej magicznej umiejętności można korzystać z wielu książek, pomocy i materiałów edukacyjnych szerokodostępnych w internecie i każdym sklepie muzycznym.

Umożliwia to samodzielną naukę interesujących utworów i na dłuższym dystansie przyśpiesza i ułatwia dążenie do profesjonalnej gry.

Czy nuty na perkusję są bardziej skomplikowane?

Każdy instrument posiada własne nuty i ich interpretację. Jeśli sprawnie posługujesz się pałeczkami i bardzo chcesz się nauczyć grać, nuty na perkusję nie będą stanowić dla Ciebie problemu.

Zasada działania pięciolinii zawsze jest taka sama. Rozpoczyna ją klucz oznaczający, że są to nuty na dany instrument. Wartości rytmiczne i pauzy wszędzie oznaczają to samo.

Od czego zacząć?

Na początku należy poznać perkusję od części pierwszych. Każdy z jej elementów jest oznaczany na innej linii bądź polu pięciolinii. Nauka nut na perkusję powinna przebiegać jak na każdym innym instrumencie.

Rozpoczyna się od prostych rytmów, wykorzystując podstawowe elementy. Dopiero po ich wyćwiczeniu i rozczytaniu wszystkich tajemniczych znaków z zapisu nutowego na perkusję można wprowadzać kolejne części instrumentu.